Szimbólumok/Mértékegységek
A csillagok egyes pozícióinak térben való meghatározásához különböző rendszereket találtak ki, melyeket a csillagászatban általában három dimenzióban rajzolnak meg. Megkülönböztetünk:
- topocentrikus koordinátákat
- geocentrikus koordinátákat
- heliocentrikus koordinátákat
- galaktocentrikus koordinátáka
A topocentrikus koordinátáknál egy égitest pozícióját a tényleges megfigyelőponthoz viszonyítva, azaz a Földtől kiindulva számítják ki. A geocentrikus koordináták egy képzeletbeli megfigye-
lőponttól, a Föld középpontjától határozzák meg egy bolygó elhelyezkedését. A heliocentrikus koordináták képzeletbeli kiindulópontnak a Nap középpontját veszik. A galaktocentrikus koordináták a Tejútrendszer centrumából indulnak ki (nem összetévesztendők a galaktikus koordinátákkal).
Forrás: Tudástár - A Világűr
Van ott valaki?
Az egyik leggyakoribb vitatott kérdése az emberiségnek, hogy van-e földön kívüli élet. Az 1972-ben indított Pionner-10 űrszondával került az űrbe, hogy kapcsolatott teremtsünk földönkívüliekkel, egy névjegykártya. Ebből a célból tudósok egy plakettet készítettek, amelyen látható az ember, a Naprendszer, a Nap fekvése stb.
Forrás: Tudástár- A Világűr
Az ősrobanás
15- 20 milliárd évvel ezelőtt, ahogy ma gondoljuk, minden egy nagy robbanással, a Nagy Bummal kezdődött.
A kozmológiai elmélet szerint az univerzum 15-20 millárd évvel ezelőtt egy hatalmas robanás következtében elkezdett tágulni. A kozmikus időszámítás ezen nulla pontját szokás ősrobanásnak nevezni.
Forrás: Tudástár- A Világűr
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.